Friday, February 19, 2021

Niechlubna punktacja kredytowa a hipoteka – co musisz wiedzieć?

Ważne jest, aby od samego początku podkreślić, że nie powinieneś zakładać, że posiadanie mniej niż doskonałej historii kredytowej uniemożliwi Ci uzyskanie hipoteki. Nie oznacza to, że pożyczkodawcy będą witać z otwartymi ramionami tych, którzy mają niekorzystne kredyty, ale niekoniecznie musi to być przeszkodą.

Więc czym jest niekorzystny kredyt?

Jest to szerokie pojęcie odnoszące się do każdego minusa w pliku kredytowym wprowadzonego w wyniku braku lub opóźnienia płatności. Może to być wszystko, od zwykłego spóźnienia za płatność po zaleganie z rachunkiem kredytowym i tak dalej.

Zawsze, gdy zgadzasz się na jakąkolwiek umowę finansową (np. Zaciągasz kredyt karta, umowa na telefon komórkowy lub płatność za założenie konta, taka jak ta w przypadku rachunków za media) kredytodawca będzie sporządzał raport co miesiąc do agencji kredytowych. Raport będzie odzwierciedlał Twój stan płatności i czy zostały dokonane na czas. Jeśli nie dokonasz płatności w miesiącu, w którym jest ona należna, firma finansowa zarejestruje „opóźnioną płatność” za ten miesiąc i zaznaczy to w raporcie. Jeśli będziesz pomijał więcej płatności pod rząd, raport końcowy zwiększa się co miesiąc na Twoją niekorzyść i tak dalej. Jeśli przegapisz sześć płatności z rzędu wierzyciel zarejestruje tę płatność jako zaległą płatność i zwykle ją przejdzie Twoje akta do firmy windykacyjnej. W niektórych okolicznościach domyślny może zostać rozwiązany przez Sąd, aby pomóc pożyczkodawcy w odzyskaniu pieniędzy, które jesteś winien i taki fakt zostałby zarejestrowany jako wyrok sądu okręgowego dotyczący Twojej dokumentacji kredytowej w „Dokumentach publicznych”. Ważne jest, aby pamiętać, że do takiego stanu rzeczy może doprowadzić każdy, komu przekazujesz pieniądze.

Jak to wszystko wpływa na Twój wniosek o kredyt hipoteczny?

Trudna prawda jest taka, że typowi pożyczkodawcy raczej nie zgodzą się na udzielenie pożyczki, jeśli ostatnio miałeś niekorzystny kredyt - to znaczy liczą wszelkie przypadki w ciągu ostatnich dwóch lat (24 miesiące). Pożyczkodawcy mogą być bardziej elastyczni w stosunku do poprzednich jeśli chodzi o niekorzystny kredyt poza tym okresem, szczególnie jeśli dług był później opłacony w całości, mogą jednak poprosić o wyższą zaliczkę niż zwykle (tj może wynosić od 15 do 40%).

Niektóre długi są traktowane inaczej - na przykład, jeśli domyślnie korzystasz z usług operatora telefonii komórkowej, a obciążenie wynosi mniej niż 500 zł pożyczkodawcy będą życzliwi lub, w niektórych przypadkach, będą mieli nawet politykę ignorowania ten rodzaj długu. Zarówno dlatego, że wykonawcy telefonii mają tendencję do odrzucania niewypłacalności i ponieważ są to kwestie prawie niemożliwe do zakwestionowania. Na szczęście jest też kilka banków które uwzględnią również zakres kredytu problemów – patrząc na Twoją sytuację finansową w szerszym kontekście.

Ważne jest, aby być przygotowanym na wyjaśnienie wszelkich przeciwności kredyt, a pierwszym, najważniejszym krokiem jest wiedzieć dokładnie, co zobaczy potencjalny pożyczkodawca, kiedy sprawdzi Twoje dane kredytowe. Musisz więc w pierwszej kolejności sam zobaczyć wszystkie dane zgłoszone do wszystkich agencji informacji kredytowej powyżej. Jeśli znajdziesz niekorzystny kredyt w swojej dokumentacji - zapisz, dlaczego to się stało i jakie były tego dokładne okoliczności (wielu pożyczkodawców, okaże zrozumienie, jeśli np. doświadczyłeś osobistej traumy lub przechodziłeś trudny okres). Oczywiście ważne jest, aby przejść dalej i wyjaśnić, co się zmieniło i jak odzyskałeś kontrolę nad swoimi finansami – co będzie musiało znaleźć odzwierciedlenie w najnowszej historii kredytowej.