Wednesday, May 27, 2020

Zalety i wady kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe są dość specyficzne i przypominają pożyczki oferowane przez różnego rodzaju instytucje finansowe. Jak w każdym przypadku tak i tutaj są zalety i wady. W tym artykule poznamy zalety i wady kredytów gotówkowych na tle innych produktów finansowych, a najlepsze oferty wybierzesz na 17bankow.com.

Jedną z głównych zalet kredytu gotówkowego jest prostota jego otrzymania. W tym przypadku procedury badania zdolności kredytowej są znacznie ograniczone. Kredytobiorca nie musi dostarczać tak wielu dokumentów jak w przypadku na przykład kredytu hipotecznego czy inwestycyjnego. Tutaj zazwyczaj wystarczy dowód osobisty i jakich dokument potwierdzający otrzymywanie jakichkolwiek dochodów. Jest to oczywiście znaczne ryzyko dla banku, który chce się zabezpieczyć i dalej wynika z tego dość sporo wad tego kredytu. Ponieważ procedura przyznawania kredytu gotówkowego jest tak prosta nie trwa to zbyt długo i tutaj pojawia się kolejna zaleta czyli szybka decyzja i przelew środków na konto kredytobiorcy. Oczywiście bank musi sprawdzić klienta w centralnej ewidencji czy nie ma już zbyt wielu kredytów i czy będzie w stanie spłacić taki kredyt. Kolejną zaletą wynikającą z prostej procedury są niskie wymagania wobec osoby chcącej uzyskać taki kredyt. Ponieważ procedura sprowadza się do zaświadczenia o stałych dochodach klient nie musi wykazywać dodatkowych rzeczy jak wkład własny w inwestycje czy bizneplan. Z niskimi wymaganiami jest także ściśle związana zaleta braku zabezpieczeń z nielicznymi wyjątkami gdzie potrzebne jest poręczenie osób trzecich, przeważnie ma to miejsce gdy klient nie ma zbyt wysokich dochodów. Kredyty gotówkowe są bardzo popularne ponieważ na rynku jest bardzo wiele ofert tego typu, wiele instytucji finansowych oferujących takie kredyty to duża konkurencja przez co warunki są dość atrakcyjne w wielu przypadkach. Możliwości otrzymania takiego kredytu są bardzo duże i można go otrzymać także przez internet bez wychodzenia z domu. I na koniec przede wszystkim jedną z głównych zalet jest możliwość otrzymania kredytu gotówkowego na co tylko chcemy, czyli na dowolny cel konsumpcyjny.

Kredyty gotówkowe to nie tylko zalety ale i także wady, których być może jest nawet więcej niż tych pierwszych. Rzućmy okiem na te najważniejsze, po pierwsze jako że kredyt jest łatwy do otrzymania bank staje przed pewnym ryzykiem które musi sobie jakoś zrekompensować, a robi to nakładając stosunkowo wysokie oprocentowanie oraz prowizje za udzielenie. Kolejną wadą może być stosunkowo niska kwota takiego kredytu. Bank chce dywersyfikować ryzyko, więc woli udzielić więcej kredytów na niższe kwoty ponieważ jak wiadomo mniejszy kredyt jest łatwiej spłacić, wynika to nie tylko z rozmysłu banku ale także jest regulowane prawnie gdzie maksymalna wysokość takiego kredytu może wynieść 80 tys złotych. Kolejną wadą może być krótki okres kredytowania od kilku miesięcy do kilku lat, dla kredytodawcy tak sytuacja jest na rękę ponieważ może wykorzystać pieniądze kilka razy w danym okresie czasu a więc za każdym razem może pobrać prowizję i dodatkowo zarobić. Niezbyt jawną wadą może się okazać zwiększenie możliwości wpadnięcia w pętlę kredytową. Ponieważ zwykły konsument może wziąć taki kredyt na dowolny cel bez większych problemów, nie musi się szczególnie nad tym zastanawiać co może prowadzić do zbytniej “rozrzutności”, przez co może zabraknąć pieniędzy na spłatę przez co trzeba będzie zaciągnąć kolejny kredyt na spłatę poprzedniego, a prowizje i oprocentowanie cały czas podnoszą kwotę jaką trzeba spłacić. Wad może nie jest tak dużo ale warto by się zastanowić czy ich znaczenie nie jest większe od znaczenia zalet.