Friday, March 27, 2020

KREDYT HIPOTECZNY - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Własne mieszkanie lub dom to marzenie każdego polaka. W zasadzie wszyscy dążymy do tego aby zapewnić sobie dach nad głową. Zazwyczaj taka inwestycja kosztuje bardzo dużo i nie jest nas stać na to aby zrealizować ją z własnych środków. Jedni odkładają wszystkie oszczędności przez wiele długich lat inni natomiast decyzją się na zaciągnięcie kredytu. Inwestycja w dom lub własne mieszkanie powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza, że pociąga ona za sobą niebotycznie wysokie koszty, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie kupić mieszkania z własnych środków. Dlatego też talk wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Tutaj najpopularniejszym jest kredyt hipoteczny za sprawą tego kredytu możemy w krótkim czasie stać się właścicielami własnego domu lub mieszkania. Niestety kredyt zazwyczaj spłacamy przez długie lata.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie które cieszy się w ostatnich latach ogromną polarnością i coraz częściej po niego sięgamy. W większości banków działających na polskim rynku finansowym oraz w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych istnieje możliwość zaciągnięcia tego rodzaju kredytu.

Kredyt hipoteczny zaliczany jest do grona kredytów celowych i możemy za pieniądze otrzymane z tego kredytu sfinansować zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej. Wiele banków umożliwia również kupno działki budowlanej bądź też remont mieszkania. Składając wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego bez Zwykle w przypadku tego rodzaju kredytu jest to zakup mieszkania lub budowa domu na posiadanej przez nas działce.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się wieloma istotnymi cechami. Jedną z nich jest to, że jest on zabezpieczony hipoteką na nieruchomości mieszkalnej. Wówczas bank fizycznie w sądzie, w wydziale Ksiąg wieczystych jest podawany jako wierzyciel na hipotece nieruchomości. W sytuacji kiedy nie będziemy spłacać zaciągniętego kredytu bank będzie mógłby dochodzić swoich praw z nieruchomości na której została ustanowiona hipoteka. Banki akceptują zarówno hipotekę na nieruchomości którą kupują, bądź też posiadają ale również do osoby trzeciej wskazanej przez niego.

Obowiązkowy wkład własny

Niestety o kredyt hipoteczny nie jest wcale tak łatwo, nie wszyscy mogą cieszyć się z uzyskania pozytywnej decyzji banku. Aby otrzymać kredyt hipoteczny musimy sprostać różnym wymogą a także wypełnić szereg różnych formalności. Jednym z podatkowych wymogów jest oczywiście zdolność kredytowa kredytobiorcy. Ten wymóg jest najważniejszy, bez posiadania odpowiedniej zdolności żaden bank nie udzieli nam kredytu. Na szczęście istnieje kilka sposobów aby poprawić swoją zdolność przynajmniej na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Kolejna niezwykle istotna kwestia to oczywiście wkład własny . Dziś bez wkładu własnego możemy zapomnieć że jakiś bank udzieli nam kredyt hipoteczny. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki obowiązkowo muszą wymagać od swoich kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne, określonego wkładu własnego. Jeszcze niedawno wkład własny wynosił 10 procent wartości nieruchomości jaką kupujemy, dziś w wielu bankach jest to już 20 procent. Dziś każdy kto chce zaciągnąć kredyt hipoteczny musi sam zgromadzić oszczędności na wkład własny ponieważ nie ma możliwości jego zastąpienia za pośrednictwem znanego jeszcze kilka lat temu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Alternatywnym sposobem pozyskania wkładu własnego może być w tym wypadku skorzystanie z jednego z rządowych programów dopłat kredytowych jak np. “Mieszkanie dla Młodych”.